Історія Кам’янця: найдавніші поселення

history Kamenets kamyanets OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Кам’янець-Подільський досяг свого розквіту та здобув світову славу у Середньовіччі. Але оборонна концепція міста з споконвіку визнавалась досконалою. Органічне поєднання природних захисних властивостей неприступного скелястого острова, оточеного глибоким каньйоном річки Смотрич та штучних укріплень, що підсилювали природні рубежі в найуразливіших місцях, здавна вабили різні племена.

Найраніша археологічна згадка – уламки бивня мамонта та кам’яне знаряддя праці – відносяться до епохи палеоліту (1 млн.800 тис. – 10 тис. років тому).

У різних місцях півострова, який сьогодні займає стара частина Кам’янця-Подільського, знайдені залишки трипільської культури (4-3 тис. до н.е.). Ознайомитись зі знахідками цієї епохи (мідні вироби, розписаний глиняний посуд) ви можете у залах історичного музею Кам’янця-Подільського.

Знайдені на території Кам’янця-Подільського і залишки скіфських городищ (7-4 ст. до н. е.).

Історики припускають, що Кам’янець знаходиться на місці одного з кельтських поселень, про яке згадували стародавні історики Тацит, Птоломей та Йордан.

Згодом кельтів витіснили даки, що мешкали між Дністром та Дунаєм. Даки залишили по собі археологічні знахідки, які вчені відносять до липицької та поєнешті-лукашівської культур.

Кам’янець-Подільський ототожнюється середньовічними авторами з дакійським містом Клепідавою. На початку 2 ст. н.е. Дакію (теперішню Румунію) завоював римський імператор Траян. Найдавніша оборонна система міста, виявлена археологами, а також Замковий міст належать до часів римського правління. Дослідники припускають розташування на території Кам’янця-Подільського військового укріпленого пункту римлян.

На межі 2-3 ст. н.е. з Волині на ці землі прийшли готи, згодом їх витіснили гуни.

З другої половини 5 ст. землі сучасного Кам’янця-Подільського були заселені уличами та тиверцями. В цей час залишки дако-римських військових укріплень поєднуються з дерев’яними частоколами та глибокими ровами.

За матеріалами Ольги Пламеницької

Подібні записи: